Yaşama Sevinci

GÜZEL GÖRMENİN ÖDÜLÜ: YAŞAMA SEVİNCİ

Zamanın alimi olarak da adlandırılan büyük düşünürden bizlere çok ama çok önemli bir düstur:

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır

Bu sözün gerçek payı nedir? Gerçekten güzel görsek, güzel düşünsek hayatımızdan lezzet alır, yaşama sevincine sahip olabilir miyiz?

Hayata pozitif bakabilmek, güzellikleri görebilmek farkındalık yaratmaktır. Farkındalık yaratmak da hayattan zevk almaya ve huzura yelken açmaya neden olur.

Bir kuşun, bir kelebeğin kanadında, bir çiçeğin büyüleyici güzelliğinde, bir esen rüzgârda alır götürür sizi enginlere, uzaklara. Huzuru yakalar ve içiniz yaşama sevinci ile dolar. Dolar da o sevgi size iyi şeyler yapmaya sevk eder.

Bakınız etrafınızdaki kişilere. Vuran, kıran, küfürler eden, çevreye kirleten, hayvanlara şiddet uygulayan, yeşili katleden kişilerde temel özelliğinin sevgi yoksunu olduklarını görürsünüz. Gerek küçüklüğünden gerekse yetiştiği muhit itibariyle sevgisiz yetişmiş bu kötü talihli kişiler sevgiyi tatmadıkları ve yaşamadıkları içindir ki güzel görmez, güzel düşünmez ve hayattan da lezzet alamazlar. Hayattan lezzet alamadıkları içindir ki içteki bu eksikliği şiddet olarak içindekini dışa vurmaktadır. Bu kişiler güzele de güzelliğe de her şeye düşmandırlar.

Sevgi ile büyütülmüş toplumlarda şiddeti göremezsiniz. Orada huzur ve sükûnet vardır. İnsana ve çevreye saygı ön plandadır. Ben değil biz varız anlayışıyla hareket ederler. Yaşamak için değil yaşatmak için yaşarlar. O yüzdendir ki kâinatın mayası muhabbettir derler.

Güzel gören insan, sahip olamadıklarına değil sahip olduklarına bakar ve nimetin kıymetini bilirler. İnsana bahşedilen en büyük nimetin de yaşama sevincine sahip olduğunu düşünürler. Yaşama sevincine sahip olamamış dört başı mamur insan ve medeniyetler ise huzursuzdurlar.

İnsanı huzura sevk eden güzel görmenin, güzel düşünmenin ve hayattan lezzet almanın getirdiği yaşama sevincine sahip olabilmektir. Ne mutlu yaşama sevincine sahip olanlara.

İşte yaşama sevincine sahip olanların altın anahtarı:

Gör ve hisset…

Güzellikteki sanatı…

Sanattaki güzelliği…

İşte bu Yaşama Sevinci…

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/yasama-sevinci/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*