Hele Şu Toz Duman Bir Dağılsın

HELE ŞU TOZ DUMAN BİR DAĞILSIN!

Bir Arap atasözü der ki; “Hele şu toz duman bir dağılsın, bindiğin at mı eşek mi anlarsın.”

Ne kadar güzel bir söz.

İnsan hayat serencamında inişli çıkışlı bir grafik çizdiği gibi bazı olayların ve kişilerin gerçek yüzlerini göremiyor yada görmek istemiyor. İşte bu toz duman bulutu içinde, zamanın her şeyi ortaya çıkardığı ve hiçbir gerçek gizli kalmadığı için olsa gerek, her şey gün yüzüne çıktığında derin pişmanlıklarla karşı karşıya kalması kaçınılmaz hale geliyor.

Evet insanoğlu önyargılı, peşin hükümlü ve araştırmadığı, okumadığından olsa ki çoğu zaman aldanır.

Son finalde söyleyeceği tek bir söz kalır: Eyvah aldandık!

Tarihte birçok olay vardır ki her şeyin göründüğü gibi olmadığını ortaya koymuştur. Hitler Almanya’sında, Hitlere tapan milyonlar vardı. Bugün ise Almanya da Hitler propagandası yapmak yasak. Bir zamanın kahramanı, bugünün haini ilan edilmiş durumda.

Hitler gibi bir zalimin arkasından giden, alkışlayan, destek olan, zulümlerine karşı sessiz kalan Alman halkı acaba bugün ne hissediyordur? Hitler, zalimliğiyle yıkıldı gitti de onu alkışlayan yığınlara ne oldu acaba?

Bu utancı bugün Almanya hala yaşıyor. Ve yaşamaya devam edecek.

İnsan aklını kullanmıyor veya kullanmayı akıl edemiyorsa, toz duman içinde bindiğinin at mı eşşek mi olduğunu da bilmesi de mümkün gözükmüyor. Ta ki toz duman dağılsın, acı gerçekle karşı karşıya kalsın. Ne acı bir durum.

Necip Fazıl Kısakürek’in Gençliğe Hitabesin de;

“Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle, zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin” olamadıktan sonra at ile eşşeği fark etmemeye ve her seferinde eyvah aldandık demeye devam edeceğiz.

İnsanoğlu için kaçınılmaz son ise; toz dumanın dağılmasıdır.

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/hele-su-toz-duman-bir-dagilsin/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*