Yasa Meclis’ten geçti, stokçulara cezalar arttı

Stokçularla mücadelede cezaları ağırlaştıran kanun teklifi Meclis’te yasalaştı. Peki detaylar neler? CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Yasin Kamaloğlu, TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu’yla konuştu.

https://www.cnnturk.com/video/turkiye/yasa-meclisten-gecti-stokculara-cezalar-artti

STOKÇULUKLA MÜCADELE YASASI MECLİS’TEN GEÇTİ

Market rafları boşaldı, araç bulunamaz oldu. Vatandaş stokçulardan isyan ederken düğmeye basıldı. Stokçulukla mücadele yasası Meclis’ten geçti. Artık stokçulara uygulanacak cezalar değişti. Ancak ÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu’na göre cezalara eklemeler yapılması gerekiyor.

“İFŞA YAPILMALI, CİROYA GÖRE CEZA UYGULANMALI”

Aydın Ağaoğlu, “Bakın olan şu; 50 bin TL olan alt sınır, şimdi 100 bin TL’ye çıkarıldı. Üst sınır dört katına artırıldı. 500 bin TL iken 2 milyon TL’ye çıkarıldı. İfşa şartı getirilmeli. 2 milyon ceza birileri için büyük görünebilir ama az. 5 bin mağazası varsa, stokladığı 500 tane araç varsa, deposunda 50 bin ton patates bulunuyorsam, sıfır araç varsa o zaman 2 milyon çok az kalacaktır. O halde ceza uygulanacak firmanın cirosuna göre hesaplanmalı” dedi.

“STOKÇULUK YAPANLAR ŞİKAYET EDİLMELİ”

Cezalar artırıldı ancak hala stokçuluk yapmaya devam eden olursa vatandaş dikkat. Aydın Ağaoğlu, “Ticaret Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın her tüccarın deposunda personel yok ama biz 84 milyon tüketici, Türkiye’nin her yerindeyiz. İşte bu tür tespitleri bulunan vatandaşlarımız lütfen İçişleri Bakanlığı’nı ve Ticaret Bakanlığı’nı ALO 112 ve 172 üzerinden bilgilendirsin. Bun numaralar ücretsiz” diye konuştu.

 

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*